Apple, Datakalab Adlı Yapay Zeka Şirketini Bünyesine Kattı

Apple tarafından Fransız merkezli Datakalab adlı yapay zeka girişimi satın alındı. Fransız iş dergisi Challenges’in haberine göre Datakalab, yapay zeka ve bilgisayarlı görüntü teknolojisinde uzmanlaşmış durumdaydı. Satın alma işleminin Aralık 2023’te tamamlanmış olduğu da bilgiler arasında.

Datakalab şirketi kendisini cihazlar üzerinde çalışan “düşük güç, çalışma zamanı açısından verimli ve derin öğrenme algoritmaları konusunda uzman” olarak tanımlıyor. Apple’ın satın alınmasından önce Datakalab’ın 10-20 çalışanı olduğu ifade ediliyor. Şirket, insanların maske takıp takmadığını analiz etmek için Paris ulaşım sistemlerinde yapay zeka araçlarının konuşlandırılmasına yardımcı olmak amacıyla Mayıs 2020’de COVID salgını sırasında Fransız hükümetiyle ve geçmişte Disney gibi diğer birçok şirketle de çalışmış.

Apple veya Datakalab cephesinden satın alma işlemine ilişkin herhangi bir onay verilmiş değil ancak anlaşmanın ayrıntılarının bu ay Avrupa Komisyonu’na iletildiğini belirtiliyor. Ayrıca iki kurucunun Apple’a katılmadığı ancak birkaç çalışanın geçiş yaptığı paylaşılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x