En sıcak il Adana, en soğuk il Ardahan oldu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye’de 4,1 derece olarak kaydedilen uzun yıllar şubat ayı ortalama sıcaklığı bu sene 7,5 derece oldu.

Şubat ayında en düşük sıcaklık sıfırın altında 29,5 derece ile Ardahan’da, en yüksek sıcaklık ise 28,7 derece ile Adana Karaisalı’da tespit edildi. Ölçümlere göre, Şubat 2024’te sıcaklık ortalaması uzun yıllar ortalamasının 3,4 derece üzerine çıktı.

Bu yılın şubat ayında ortalama sıcaklıklar, Hatay, Ardahan, Mardin çevreleri, Van’ın Özalp ve Başkale ilçeleri, Manisa’nın Akhisar ilçesi, Antalya’nın Gazipaşa ve Korkuteli ilçeleri ve Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde mevsim normallerinde, yurdun diğer bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti.

MARMARA BÖLGESİ

Bölgede en düşük sıcaklık sıfırın altında 5 dereceyle Balıkesir’de, en yüksek sıcaklık ise 24,5 dereceyle Edirne’de gözlendi.

EGE BÖLGESİ

Bölgede en düşük sıcaklık sıfırın altında 7,1 derece olarak Kütahya Gediz’de, en yüksek sıcaklık ise 24,9 derece olarak Manisa Salihli’de ölçüldü.

AKDENİZ BÖLGESİ

Bölgede en düşük sıcaklık sıfırın altında 14,3 dereceyle Burdur Tefenni’de, en yüksek sıcaklık ise 28,7 dereceyle Adana Karaisalı’da kaydedildi.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Bölgede en düşük sıcaklık sıfırın altında 16,1 derece olarak Kayseri Pınarbaşı’nda, en yüksek sıcaklık ise 20,9 derece olarak Konya Çumra’da görüldü.

KARADENİZ BÖLGESİ

Bölgede en düşük sıcaklık sıfırın altında 16,9 dereceyle Bayburt’ta, en yüksek sıcaklık ise 25 dereceyle Ordu’da tespit edildi.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölgede en düşük sıcaklık sıfırın altında 29,5 dereceyle Ardahan’da, en yüksek sıcaklık ise 16,5 dereceyle Kahramanmaraş Elbistan’da kaydedildi.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölgede en düşük sıcaklık sıfırın altında 6,2 dereceyle Diyarbakır’da, en yüksek sıcaklık ise 22,3 dereceyle Şanlıurfa Ceylanpınar’da tespit edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x